5 technológiai trend, amely meghatározó lesz 2019-ben
2019.január 10-én Európa Rádióban beszéltem arról, hogy 2019-ben milyen technológai trendek lesznek a legmeghatározóbbak a saját előrejelzésem szerint. Amennyiben lemaradtál volna az interjúról, akkor itt visszahallgathatod. Lentebb pedig elolvashatod, hogy mire számíthatunk 2019-ben véleményem szerint.
Mesterséges intelligencia, robotok
Senki sem fog meglepődni, hogy ebben az évben is a mesterséges intelligencia (AI) és a gépi tanulás, és a robotizáció továbbra is meghatározó téma marad a cégek életében 2019-ben. Továbbra is azokon a területeken lehet majd a legnagyobb hatást elérni, ahol az ügyfélélmény és a termelékenység tovább javítható az AI és a robotok segítségével.
Az intelligens városok (smart city)
2019-ben is a városok tovább okosodhatnak, még több szenzorral bővülhetnek majd az infrastruktúrák. Ezek a fejlesztések érinthetik majd a közüzemi, közlekedési és környezetvédelmi területeket, amelynek köszönhetően majd a mindennapi életünkben is érezhetjük az előnyöket, és a valódi eredményeket.
5G
Késleltetés nélküli, villámgyors és folyamatosan rendelkezésre álló kapcsolatról van szó, amely robotokat és gyártósorokat tud kiszolgálni, képes biztonságosan információval ellátni a földön, vízen és levegőben közlekedő járműveket, prediktíven felkészíteni magát egy-egy nagyobb terhelésre, vagy autonóm módon kijavítani a saját hibáit. 2019-ben pedig megérkezhetnek az első 5G-s chippel felszerelt telefonok is.
loT
Az okoskenyérpirító, az internethez kapcsolódó lázmérő és a kutyák számára fejlesztett fitnesznyakörv csak néhány példa a mindennapi, néha értelmetlennek látszó dolog közül, amelyek a webhez kapcsolódva részét képezik az úgynevezett Dolgok Internetének (Internet of Things, loT). A világhálóra csatlakozó gépek és tárgyak akár a negyedik ipari forradalmat is elhozhatják a gyárakban, és szakemberek szerint 2020-ra a cégek fele építi majd bele munkafolyamataiba az IoT-t.
Önvezető autók
Már a 2018-as év is sok változást és fejlődést hozott az autonóm közlekedésben, a következő évben azonban még nagyobb változásokra lehet számítani. Az automatizált vezetési technológiákban az eddig töretlen optimizmust a márciusi Uber baleset után, talán jóval reálisabb célkitűzések váltották fel, a biztonság és a biztonságos tesztelés még erősebb ösztönzőkre talált. Nemcsak szerte a világban, de Magyarországon is gyorsan haladnak az önvezető technológiához kapcsolódó projektek, a kérdés csupán az, hogy a 2019-es évben vajon sikerül-e a számos iparági szereplő céljait, vagy előrehaladását összeegyeztetni a többiekével, vagy marad ilyen töredezett, és szerteágazó az autonóm közlekedés.